POLSON X-COUNTRY

October 21, 2017

STATE CROSS COUNTRY

GIRLS

HARDIN REPEATS, LADY PIRATES THIRD

Bea Frissell is individual champion

Polson junior Beatrix Frissell bettered a third-place finish from last season to win the Class A title in 19:51.82.

“I definitely wanted to be one of the top runners and it worked out that way so it feels good,” said Frissell.

The Hardin girls defended their state championship, finishing with 68 points. Corvallis and Polson both finished with 101 points. However, Corvallis earned second with the tiebreaker based on the sixth-place finisher and Polson took third.

“Our goal was to work as a pack because that’s what we’re called – the varsity pack — and we just wanted to work together and push each other,” Hardin senior Sydney Little Light said.

Team scores: Hardin 68, Corvallis 101, Polson 101, Whitefish 115, Beaverhead County 192, Havre 209, Hamilton 232, Frenchtown 256, Fergus 260, Laurel 264, Custer County 301, Columbia Falls 321, Belgrade 324, Libby 391, Park 391, Browning 421, Sidney 439, Dawson County 455.

Top 25: Beatrix Frissell, Polson, 19:15; Lyric Devries, Hamilton, 19:39; Naima Crowl, Polson, 19:51; Emily Kuehn, Dawson, 19:55; Morgan Vosler, Custer, 20:01; Brynnli Poulsen, Hamilton, 20:05; Grace Timm, Laurel, 20:06; Ella Greenberg, Whitefish, 20:10; Sydney Little Light, Hardin, 20:14; Khylah Two Leggins, Hardin, 20:23; Kailee McCready, Corvallis, 20:30; Kadia Miller, Havre, 20:33; Lilli Day, Corvallis, 20:36; Molly Sitter, Polson, 20:40; Libby Nedens, Hardin, 20:42; Journey Erickson, Hardin, 20:45; Lizzy Mattson, Frenchtown, 20:49; Charlie Bellrock, Hardin, 20:56; Jessica Henson, Whitefish, 21:06; Kaylee Nystrom, Havre, 21:06; Larissa Saarel, Park, 21:08; Lindsey Brooks, Ronan, 21:12; Kara Wissenbach, Corvallis, 21:13; Albany Jessop, Corvallis, 21:20; Braya Hobson, Whitefish, 21:27.

BOYS

CORVALLIS BOYS ON TOP IN CLASS A

The Class A individual crown was garnered by Levi Taylor of Laurel, who passed Hamilton’s Matt Wilson in the last 150 yards for a 16:29 finish and a five-second victory.

“I was in third most of the way, conserving my energy behind (Corvallis’) Anders (Watt) and Matt,” Taylor recounted. “About halfway Matt picked up the pace and I went with him. Then he put on a burst trying to get rid of me, but I’ve always had a good kick.

“He beat me at Mountain West by half a second, but I beat him by 20 seconds at the 7-7, and I had confidence I could do it again today.”

Corvallis captured its fourth title in eight years with 109 points, behind a pair of all-staters -- Watt in third, and Jake Jessop in 13th.

“The boys ran well all season. We had four seniors, and their hard work brought the other kids along with them,” explained Blue Devils’ coach Joanne Cleveland.

Team scores: Corvalis 109, Frenchtown/Alberton 133, Columbia Falls 144, Fergus 152, Hardin 195, Polson 196, Laurel 205, Hamilton 215, Belgrade 216, Havre 216, Browning 243, Whitefish 280, Ronan 310, Park 336, Beaverhead County 383, Dawson County 394, Billings Central 482, Sidney 529, Custer County 529, Libby 602, Stevensville 652.

Top 25: Levi Taylor, Laurel, 16:29; Matt Wilson, Hamilton, 16:34; Anders Watt, Corvalis, 16:40; Gabe Knudsen, Columbia Falls, 16:42; Noah Majerus, Fergus, 16:51.

Sam Fulbright, Fergus, 16:59; Quin Stewart, Polson, 17:11; Tyler Schmautz, Frenchtown, 17:12; James Normandeau, Ronan, 17:17; Austin Jones, Havre, 17:18.

Joe Lamb, Columbia Falls, 17:18; Luke Lutz, Frenchtown, 17:19; Jake Jessop, Corvalis, 17:19; Brock Rugg, Frenchtown, 17:20; Tate Thompson, Central, 17:20.

Trajin Hill, Hardin, 17:31; Grant Martin, Corvalis, 17:35; Ase Ackerman, Dawson, 17:38; Jacob Keller, Havre, 17:42; Conor Pierson, Park, 17:42.

David Prather, Hardin, 17:44; Jackson Thorn, Belgrade, 17:47; Rigby Poulsen, Hamilton, 17:47; Ryker Melton, Fergus, 17:49; Connor Fink, Sidney, 17:52; Jonah Ducharme, Polson, 17:52.


regular season results follows below


Tuesday, August 29, 2017

Butte Central Invitational

The Butte Central Cross Country Invitational, scheduled for Tuesday evening at Fairmont Hot Springs, has been cancelled because of poor air quality in the area.

"Knowing many schools have a long way to travel, we felt making this decision now was most appropriate," Central athletic director Chad Petersen said in an email shortly before 11 a.m. "Therefore, we have decided it is best to cancel today's meet. While we have no way of knowing what the smoke will be like later this afternoon, we are not comfortable gambling with the health and safety of over 300 student-athletes."


Friday, September 1, 2017

Canal Meet - Ronan

Lady Pirates on top, Pirate boys finish second

Brock Rugg of Frenchtown and Bea Frissell of Polson each took top honors individually in the Canal Bank meet in Ronan. Rugg won the boys' race in 16 minutes, 49 seconds, and Frissell won the girls' race in 19:29. The Frenchtown boys and Polson girls won the team competitions.?

Girls Team Scores: Polson 23, Hamilton 60, Frenchtown 73, Ronan, St. Ignatius, Deer Lodge no score.

Girls Top 20 Finishers:

Polson

1. Bea Frissell 19:29
3. Naima Crowl 20:42
4. Molly Sitter 21:11
6. Malia Seeley 21:45
9. Gwen Seeley 22:58
11. Sadia Wahl 23:57
14. Nina Barfoot 24:48

Boys Team Scores: Frenchtown 37, Polson 57, Ronan 62, Hamilton 66, Deer Lodge 179, St. Ignatius no score

Boys Top 20 Finishers:

Polson

7. Quinn Stewart 18:30
8. Landon Shipley 18:35
11. Jonah DuCharme 19:34
14. Zack Evertz 19:48
17. Kendrick Baker 20:14
20. Mason Sloan 20:24


Saturday, September 9, 2017

Bozeman Invitational

At Bridger Creek Golf Course

Missoula Hellgate’s Isaac Schmidt and Bozeman’s Camila Noe were individual winners of the Bozeman Invitational at Bridger Creek Golf Course. Schmidt earned the win in the boys division with a 15:18.47 timing, two seconds ahead of Bozeman’s Duncan Hamilton. Noe ran 17:51.62 in the girls division, with Bigfork’s Bryn Morley second in 18:12.41. Bozeman’s boys and girls swept the team titles.

Boys

Team scores: Bozeman 25, Missoula Hellgate 116, Manhattan Christian 174, Great Falls CMR 177, Helena 183, Great Falls 190, Billings West 209, Corvallis 233, Helena Capital 254, Frenchtown/Alberton 265.

Top 20: Isaac Schmidt Hellgate 15:18.47; Duncan Hamilton Bozeman 15:22.54; Leonard McComas Bozeman 15:49.60; Teagan Olson Great Falls 16:00.59; Dylan Humberger Bozeman 16:03.65; Cooper West CMR 16:10.46; S. Rosenzweig Bozeman 16:32.53; Renn Meuwissen Bozeman 16:33.17; Sam Fulbright Fergus 16:35.26; Griffin May Bozeman 16:38.74; Matt Wilson Hamilton 16:42.57; Ian Curtis Hellgate 16:43.81; Seth Vinger Bozeman 16:43.89; Casey Bloomer Bozeman 16:50.13; Sam Telling Dillon 16:51.14; Jaysha Jagers Manhttan 16:52.47; Bryce Maxson Capital 16:55.67; Jonah Fisher Helena 16:55.98; Brooks Peters Bozeman 16:56.03; Lucas Hamling Bozeman 16:56.80

Girls

Team scores: Bozeman 25, Missoula Hellgate 69, Helena Capital 141, Billings West 155, Polson 171, Helena 208, Manhattan 261, Great Falls CMR 283, Corvallis 297, Hamilton.

Top 20: Camila Noe Bozeman 17:51.62; Bryn Morley Bigfork 18:12.41; Ella Degrandpre Hellgate 18:14.73; Alex Moore Bozeman 18:42.96; Phoebe Jacques Bozeman 18:44.49; Lyric Devries Hamilton 18:58.09; Terra Trom Bozeman 19:00.94; Bridget Boyle Bozeman 19:10.65; Beatrix Frissell Polson 19:18.23; Katie Munro Hellgate 19:22.03; Lucy Wagner Bozeman 19:23.14; Laina Hall Bozeman 19:28.22; Alana Tonidandle Capital 19:39.77; Naima Crowl Polson 19:40.33; Ellee Becker Hellgate 19:49.02; Mackenzie Dean CMR 19:51.64; Anya Young Bigfork 19:54.26; Brynnli Poulsen Hamilton 19:56.58; N. McCormick Bozeman 20:00.71; Elise Stearns Hellgate 20:01.97


Saturday, September 16, 2017

Polson XC sweeps own meet

Mission Shadow duels

Polson's Beatrix Frissell won the girls portion of the Mission Shadow Duels at the Silver Fox Golf Course in Pablo, powering the Pirates to a first-place team finish. Frissell crossed the line at 18 minutes, 49 seconds.

On the boys' side, Polson won the team title, too, despite its highest runner placing fifth — Quin Stewart at 17:39. Frenchtown's Brock Rugg and Tyler Schmautz finished first and second overall with times of 16:58 and 17:00.

Polson Pirates, Lady Pirates finish first at Mission Shadow Duels

By Rob Zolman, Valley Journal

POLSON — The Polson Pirates took home both girls and boys varsity team victories on Saturday at the Mission Shadow Duels co-hosted by the Polson and Ronan High Schools. More than 600 runners from 16 high school and 17 middle school teams competed at the cross-country event held at the Silver Fox Golf course located on the Salish Kootenai College campus.

Bea Frissell from Polson took first in the girl’s event with a time of 18 minutes, 49 seconds. Naima Crowl finished third and Molly Sitter placed sixth for the Lady Pirates.

“I was both surprised and impressed to see the Pirate boys match the girls with an MS Duels team title of their own, even without injured senior leader Landon Shipley,” Polson’s cross-country coach Matt Seeley said. “Bea Frissell had another expertly-paced race to take over the lead in the second half and win convincingly, leading the girls to the team title. Naima Crowl continued her incredible senior campaign with a third-place finish overall.”

The top girl finishers from each valley schools were Lindsey Brooks 12th place for Ronan, Jaden Coston 15th place for Charlo, Karolyna Buck 20th place for Mission and Shawntaya Nelson 23rd place for Arlee.

For the boys, Quin Stewart finished fifth followed by Jonah DuCharme who took eighth place for Polson, James Normandeau finished fourth for Ronan, Wills Degrandpre placed seventh for Charlo, Troy Matt finished 22nd for Mission and Sage Nicolai finished 54th for Arlee followed by Two Eagle River’s Brandon Larios at 55th place.


September 26, 2017

Polson girls first at Whitefish Invite

WHITEFISH — The Polson girls ruled the Whitefish Invitational cross country meet on Tuesday afternoon by finishing 1-2-3 individually along with capturing the team title.

Beatrix Frissell set a fast pace, posting a winning time of 19 minutes, 58.46 seconds. She averaged 6:26 per mile and was the lone girl to break 20 minutes.

Naima Crowl was second, 20:10.75, and Molly Sitter third, 20:34.17.

Polson had a team score of 41. Whitefish, 58, was second and Columbia Falls third, 103.

“We’re happy with that,” Whitefish coach Richard Menicke said. “I’m really pleased with how girls ran. They ran well as a pack.”

Jessica Henson was 10th and Josephine Vardell 11th to lead the WHS girls.

Frenchtown/Alberton had the top two individual and won the team title for boys.

Frenchtown/Alberton had a team score of 50, finishing six points ahead of runner-up Columbia Falls.

Browning, 69, was third.

Brock Rugg, 16:55.66, and Tyler Schmautz, 16:57.88, were the top two individuals

Gabe Knudsen of Columbia Falls, 16:58.65, was third.

Rugg, Schmautz and Knudsen were the only runners to finish under 17 minutes.

Miles Vrentas had the best showing for the Whitefish boys, placing 11th. Bridger Gaertner was 16th.

Boys

At Whitefish Lake Golf Course

Team Totals

1. Frenchtown/Alberton 50; 2. Columbia Falls 56; 3. Browning 69; 4. Whitefish 103; 5. Ronan 107; 6. Eureka 147; 7. Polson 149; 8. Libby 225; Not scoring — Cut Bank, Thompson Falls, Two Eagle River

Top 15 Individuals

1. Brock Rugg, Frenchtown 16:55.66, 2. Tyler Schmautz, Frenchtown 16:57.88, 3. Gabe Knudsen, Columbia Falls 16:58.65, 4. James Normandeau, Ronan 17:24.66, 5. Joe Lamb, Columbia Falls 17:34.02, 6. Derek Sharp, Browning 17:46.56, 7. Alex Lowe, Eureka 17:46.58, 8. James Role, Columbia Falls 17:51.73, 9. Nathan Dennis, Ronan 17:53.84, 10. Luke Lutz, Frenchtown 17:53.96, 11. Miles Vrentas, Whitefish 17:54.84, 12. Phillip Sunrhodes, Browning 17:56.22, 13. Justin Burd, Browning 18:07.22, 14. Jesse Shaske, Frenchtown 18:07.95, 15. Parker McConnell, Thmpsn Flls 18:17.03

21. Quin Stewart, Polson 18:45.16

Girls

Team Totals

1. Polson 41, 2. Whitefish 58; 3. Columbia Falls 100; 4. Frenchtown/Alberton 103; 5. Eureka 149; 6. Browning 155; 7. Libby 175; 8. Cut Bank 189; 9. Thompson Falls 193; Not scoring — Ronan, Selkirk

Top 15 Individuals

1. Beatrix Frissell, Polson 19:58.46, 2. Naima Crowl, Polson 20:10.75, 3. Molly Sitter, Polson 20:34.17, 4. Sierra Cooper, Selkirk 20:36.45, 5. Lizzy Mattson, Frenchtown 20:37.62, 6. Abby Sherwood, Frenchtown 20:41.04, 7. Lauren Thorstenson, Libby 20:54.70, 8. Lara Erickson, Columbia Falls 20:55.78, 9. Mckay Guckenberg, Eureka 21:05.68, 10. Jessica Henson, Whitefish 21:17.22, 11. Josephine Vardell, Whitefish 21:38.40, 12. Ella Greenberg, Whitefish 21:49.39, 13. Katie Arterburn, Whitefish 21:57.56, 14. Josey Neesvig, Thmpsn Falls 22:01.74, 15. Lindsey Brooks, Ronan 22:05.86

19. Gwen Seeley, Polson 22:36.79
20. Sadia Wahl, Polson 22:37.60
23. Malia Seeley, Polson 22:48.38


September 30, 2017

Morley finishes third at Mountain West

Frissell, Crowl finish in top 25, Lady Pirates finish at top of Class A schools

MISSOULA — Bigfork senior Bryn Morley ran her best time this season to finish in third place at the Mountain West Classic on Saturday at the University of Montana Golf Course.

Morley finished in 18 minutes, 10.80 seconds to lead the second pack at the biggest cross country race of the regular season. Defending Class AA champion Tiahna Vladic of Billings Senior won the meet by three seconds in 17:44.60, beating Bozeman senior Camilla Noe, who finished in 17:47.60.

Glacier senior Annie Hill finished fifth in 18:30.80, pacing a third pack across the line. Polson’s Bea Frissell finished eighth in 18:49.60.

The Flathead girls finished sixth as a team, were led by senior Kaitlin Wride in 18th in 19:25.40. Glacier finished ninth, Polson 12th, Columbia Falls 24th, Eureka 36th and Libby 38th.

Flathead junior Ben Perrin finished in 12th place in the boys race in 16:17.30 and the Braves were eighth as a team. Glacier finished seventh, led by junior Aren Alexander-Battee in 26th.

Great Falls C.M. Russell’s Cooper West ran a personal-best 15:30.40 to win the race, topping Bozeman’s Duncan Hamilton, who finished in 15:33.80.

Spokane Lewis and Clark topped Bozeman for the boys team title. Columbia Falls finished 22nd, Polson 38th, Whitefish 42nd, Eureka 44th and Libby 52nd.

Mountain West Classic

Saturday

UM Golf Course

GIRLS

Team Scores: Bozeman 42, Missoula Hellgate 103, Billings Senior 110, Helena Capital 222, Central Valley 232, Kalispell Flathead 265, Billings West 324, Post Falls 331, Kalispell Glacier 355, Missoula Sentinel 370, Gonzaga Prep 371, Polson 386, Hardin 416, Helena 416, West Valley (Spokane) 430, Mead 448, University 465, Manhattan 485, Corvallis 503, Great Falls CMR 524, Deer Park 578, Hamilton 581, Joel Ferris 625, Billings Skyview 674, Beaverhead County 700, Missoula Big Sky 760, Butte 786, Frenchtown 817, Laurel 825, Broadwater 835, Great Falls 900, Lewistown 904, Lakeland 923, Columbia Falls 934, Red Lodge 965, Eureka 971, Belgrade 1030, Libby 1039, Havre 1067, Lake City 1071, Browning 1090, East Valley (Spokane) 1107, Cut Bank 1305. No team score: Arlee, Bigfork, Butte Central, Cascade, Darby, Glendive, Heart Butte, Hot Springs, Lima, Manhattan Christian, Livingston, South Whidbey, St. Ignatius, Three Forks, Whitefish, Whitehall, Billings Central.

Top 25 Individuals

1, Tiahna Vladic, Billings Senior, 17:44.63; 2, Camila Noe, Bozeman, 17:47.62; 3, Bryn Morley, Bigfork, 18:10.82; 4, Ella DeGrandpre, Hellgate, 18:11.54; 5, Annie Hill, Glacier, 18:30.81; 6, Alex Moore, Bozeman, 18:34.77; 7, Claire Dingus, University, 18:49.24; 8, Beatrix Frissell, Polson, 18:49.60; 9, Rebecca Lehman, University, 18:50.46; 10, Phoebe Jacques, Bozeman, 18:51.07; 11, Jaylyn Hallgrimson, Billings Senior, 18:57.63; 12, Sydney Shanahan, Post Falls, 18:57.65; 13, Bridget Boyle, Bozeman, 19:04.65; 14, Ellee Becker, Hellgate, 19:07.94; 15, Terra Trom, Bozeman, 19:15.79; 16, Becky George, Deer Park, 19:16.33; 17, Lyric DeVries, Hamilton, 19:24.57; 18, Kaitlin Wride, Flathead, 19:25.43; 19, Lucy Wagner, Bozeman, 19:28.42; 20, Elise Stearns, Hellgate, 19:29.61; 21, Jade Hallgrimson, Billings Senior, 19:30.93; 22, Naima Crowl, Polson, 19:31.56; 23, Brynnli Poulsen, Hamilton, 19:32.22; 24, Mackenzie Dean, CMR, 19:32.43; 25, Anya Young, Bigfork, 19:34.96.

BOYS

Team Scores: Lewis and Clark 52; Bozeman 69; Joel Ferris 197; Gonzaga Prep 233, University 311, Missoula Hellgate 319, Kalispell Glacier 340, Kalispell Flathead 365, Helena 366, Great Falls CMR 385, Billings West 397, Missoula Sentinel 403, Billings Senior 426, Corvallis 480, Billings Skyview 491, Manhattan Christian 525, Great Falls 531, Mt Spokane 532, West Valley (Spokane) 537, Helena Capital 579, Lewistown 590, Columbia Falls 620, Butte 638, Manhattan 646, Frenchtown 654, East Valley (Spokane) 661, Hamilton 662, Browning 803, Deer Park 803, Broadwater 803, Hardin 821, Laurel 824, Havre 859, Shadle Park 905, Belgrade 906, Ronan 938, Missoula Big Sky 942, Polson 945, Post Falls 955, Livingston 1036, Dillon 1078, Whitefish 1080, Eureka 1083, Lakeland 1219, Billings Central 1302, Lake City 1336, Anaconda 1389, Red Lodge 1504, Three Forks 1518, St. Ignatius 1530, Loyola Sacred Heart 1536, Libby 1587. No score: Arlee, Bigfork, Butte Central, Gledive, Great Falls Central, Heart Butte, Lima, Seeley-Swan, Shelby, South Whidbey, Stevensville, Whitehall, Coupeville, Ennis, Harrison, Two Eagle River.

Top 25 Individuals

1, Cooper West, CMR, 15:30.43; 2, Duncan Hamilton Jr, Bozeman, 15:33.84; 3, Isaac Schmidt, Hellgate 15:51.02; 4, Turlan Morlan, Gonzaga Prep, 15:52.86; 5, Wil Smith, Lewis and Clark, 15:56.83; 6, Jacob Easton, University, 16:02.89; 7, Teagan Olson, Great Falls, 16:05.53; 8, Dylan Humberger, Bozeman, 16:06.42; 9, Carter Ledwith, Lewis and Clark, 16:06.70; 10, Leonard McComas, Bozeman, 16:09.95; 11, Patrick North, Lewis and Clark, 16:10.91; 12, Ben Perrin Flathead, 16:17.33; 13, Brett Bergler, Lewis and Clark, 16:22.69; 14, Spencer Swaim, Lewis and Clark, 16:24.50; 15, Matt Wilson, Hamilton, 16:25.49; 16, Levi Taylor, Laurel, 16:25.56; 17, Todd Bloom, Joel Ferris, 16:25.87; 18, Sam Dickmann, Sadle Park, 16:25.93; 19, Grant Avila, Deer Park, 16:26.14; 20, Renn Meuwissen, Bozeman, 16:27.77; 21, Anders Watt, Corvallis, 16:27.77; 22, Jonas Bears, Gonzaga Prep, 16:31.51; 23, Patrick Korus, Lewis and Clark, 16:35.86; 24, Hunter Reynolds, East Valley (Spokane), 16:39.33; 25, Ian Curtis, Hellgate, 16:41.90.


Saturday, October 14, 2017

Western A Fall Classic

Team scores not available

VARSITY GIRLS RESULTS

1. 11 Beatrix Frissell 18:36.59 Polson
2. 12 Lyric Devries 18:40.4 Hamilton
3. 9 Brynnli Poulsen 18:46.5 Hamilton
4. 9 Kailee McCready 19:13.09 Corvallis
5. 12 Naima Crowl 19:21.2 Polson
6. 11 Ella Greenberg 19:55.5 Whitefish
7. 9 Abby Sherwood 20:00.4 Frenchtown/Alberton
8. 10 Lilli Day 20:08.4 Corvallis
9. 11 Molly Sitter 20:15.7 Polson
10. 12 Lizzy Mattson 20:16.7 Frenchtown/Alberton
11. 9 Lara Erickson 20:18.09 Columbia Falls
12. 9 Lindsey Brooks 20:18.09 Ronan
13. 10 Jessica Henson 20:22.59 Whitefish
14. 10 Katie Arterburn 20:36 Whitefish
15. 10 Josephine Vardell 20:38 Whitefish
32. 10 Gwen Seeley 21:55.4 Polson
41. 10 Sadia Wahl 22:33.5 Polson

5,000 Meters Junior Varsity Girls

5. 9 MaryGold Houk 22:34.3 Polson
6. 10 Shayla Olson 22:49.5 Polson

VARSITY BOYS RESULTS

1. 12 Anders Watt 16:20.8 Corvallis
2. 10 Tyler Schmautz 16:24.8 Frenchtown/Alberton
3. 12 Matt Wilson 16:26.6 Hamilton
4. 12 Jake Jessop 16:31.4 Corvallis
5. 12 Gabe Knudsen 16:32.2 Columbia Falls
6. 12 Sam Telling 16:35.4 Beaverhead County
7. 12 Grant Martin 16:56.4 Corvallis
8. 12 Brock Rugg 16:59.7 Frenchtown/Alberton
9. 10 Joe Lamb 17:03.1 Columbia Falls
10. 12 Phillip Sunrhodes 17:05.79 Browning
11. 11 Quin Stewart 17:06 Polson
12. 11 Luke Lutz 17:06.79 Frenchtown/Alberton
13. 10 James Normandeau 17:12.2 Ronan
14. 9 James Role 17:16.7 Columbia Falls
15. 10 Miles Vrentas 17:21 Whitefish

22. 11 Jonah DuCharme 17:41.7 Polson
25. 9 Mason Sloan 17:43.59 Polson
35. 12 Zach Evertz 18:03.7 Polson
51. 10 Kedrick Baker 18:42.2 Polson
54. 11 Makauly Morrison 18:46.8 Polson

5,000 Meters Junior Varsity Boys

8. 10 Kasen Heninger 18:50.8 Polson
11. 10 David Castillo 19:27.09 Polson
15. 11 Aubrey Frissell 19:37.3 Polson
30. 12 Johnny Moore 20:18.4 Polson
55. 9 Sean Stewart 21:31.4 Polson
67. 9 Xavier Pierre 22:05.7 Polson
70. 10 Keegan Brackey 22:15.59 Polson
79. 11 Jarius Smith 23:12.3 Polson
90. 10 Daniel Pepion 24:25.2 Polson


 
JENNI
 
Bea
 
sitter
 
 
girl
 
claudia
 
 
 
amanda
 
boy2
 
isabella
 
 
 
 
 
 
Google
www Polson High School